Kendi adınızın seneler içerisindeki popülerliğinin değişimini hiç merak ettiniz mi? Ben hafta sonu merak edip Türkiye İstatistik Kurumu’nun paylaştığı, 1950-2018 yılları arasında en çok tercih edilen isimler verisini inceledim.

TÜİK, kız ve erkek çocuklarına verilen isimlerin ilk 100 listesini her sene paylaşıyor. Listedeki birkaç isim için verileri takip ederken zorlandığımı fark ettim. Tabii Deniz gibi hem erkek hem de kız çocuklarına verilen isimlerde iki farklı dosyaya bakmak da işimi zorlaştırabiliyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu Yıllara Göre En Çok Tercih Edilen İsimler TÜİK
Türkiye İstatistik Kurumu Yıllara Göre En Çok Tercih Edilen İsimler

Ufak bir hafta sonu eğlencesi olarak Google Data Studio platformunu kullanarak verileri görsel olarak daha kolay takip edilebilir bir hale getirdim.

Panele bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Google Data Studio Üzerinden Yıllara Göre En Çok Tercih Edilen İsimler
Google Data Studio Üzerinden Yıllara Göre En Çok Tercih Edilen İsimler

İlginç Veriler

Bu çalışmayı yapmak için motivasyon genç arkadaşım Defne (37 gün) verdi, ona özel olarak teşekkür ederim. (İyi ki doğdun Defne) Kendisinin vesilesiyle şunu öğrendim. Defne adı, 2008 yılında en çok tercih edilen 51. isimken;  2018 yılında en çok tercih edilen 3. isim olmuş.

Defne Adının Kullanımının İstatiksel Değişimi Siyah Tablo Veri Görselleştirme
Defne İsim Yıllar İçerisinde Kullanımı

2015 yılında yayınlanan bir yerli dizinin (Kiralık Aşk) ana karakterinin adının Defne olmasının bu popülariteyi arttırdığı söyleniyor. Yine birkaç dizi karakterinin Türkiye’de doğan çocuklara verilen isimlerde etkisine dair içerikler var. (Onedio’nun ‘Son 20 Yıldır Çocuklarımıza En Çok Hangi Dizi Karakterlerinin İsimlerini Veriyoruz?’ yazısı)

Kiralik Aşk Defne Elçin Salgu Kızıl Saç Dizi Sahnesi
Kiralık Aşk Defne

Sadece dizi karakterleri değil, siyasetteki isimlerin de Türkiye’de yeni doğan bebeklere verilececek isimlere etkisini görmek mümkün  1960’lar sonrası popülarite kazanan Bülent adının, 1980 sonrası bir anda azalıyor.

(Ufak not: Bülent Ecevit, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra gözaltına alınıp, 1982′de de siyasetle uğraşması 10 yıl yasaklanmış)

Bülent İsim Yıllar İçerisinde Değişimi Veri Görselleştirme
Bülent İsim Yıllar İçerisinde Değişimi

Bebekleri için isim araştırması yapan ebevynlere de kolaylık sağlaması adına kendim için oluşturduğum Google Data Studio raporumu paylaşmak istedim.

En popüler kız, erkek isimlerini yıl bazında tek tek incelemeniz de mümkün.

Yıl Bazında En Popüler Kız & Erkek İsimleri
Yıl Bazında En Popüler Kız & Erkek İsimleri

Özel Notlar

  • Tercih Edilme Sırası: O yıl içerisinde doğan çocuklara verilen isimlerde, ilk 100 içerisinde kaçıncı sırada yer aldığını göstermektedir. 1 en fazla tercih edilen isim olduğunu göstermektedir.  (Örn; Duru adı 2013 yılında doğan kız çocuklarına verilen isimlerde 24. sıradaymış, 2018 yılında 11. sıraya yükselmiş) 
  • Kız ve erkek çocuklarına verilen isimlerde ayrı ilk 100 listeleri bulunuyor.
  • O yıl içerisinde herhangi bir veri göremiyorsanız, seçtiğiniz isim en çok kullanılan 100 isim içerisinde yer almıyor demektir.

Davet

Sevgili İçerik Bulutu davetiyle 2 Mayıs Perşembe 16.00’da ilk webinar’imi düzenleyeceğim. Kayıt ve detaylara bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Webinar Kaydı

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Sürecine Genel Bakış Nermin Canik Webinar

Bu çalışma, kişisel merağımla ufak bir hafta sonu eğlencesi oldu. Yine de halihazırda veri görselleştirmesine dair teknik becerilerimi arttırmayı planladığım bir dönemdeyim. Umarım bu konuda daha fazla içerik üreteceğim bir yıl olacak.

Sorularınız, önerileriniz, geri bildirimlerinizi Twitter üzerinden veya web sitesinde yorum bırakarak iletirseniz, sonraki versiyonlarda değerlendirmeye çalışabilirim..